آنفولانزا چیست و اهمیت واکسن آنفولانزا

آنفولانزا چیست و اهمیت واکسن آنفولانزا زدن چیست؟

آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که علائمی مانند تب و بدن درد،سرفه های شدید ،تنگی نفس و دردقفسه سینه ایجاد کند می تواند سبب بستری شدن در بیمارستان و یا حتی مرگ شود.

هر آنفولانزای فصلی متفاوت ست و در هر فرد به صورت متفاوتی بروز پیدا می کند.

اما میلیون ها نفر در جهان سالانه به آنفولانزا مبتلا می شوند و صد ها هزار نفر بستری می شوند و هزاران تا ده ها هزار نفر در سال به علت ابتلا به آنفولانزا جان خود را از دست میدهند.

در همین راستا، واکسن آنفولانزا ویزگی های مثبتی از خود نشان داده است از جمله کاهش ابتلا به آنفولانزا و کاهش ریسک بستری شدن و مرگ بر اثر آنفولانزا.

واکسن انفولانزا چگونه کار می کند؟

واکسن آنفولانزا سبب تولید آنتی بادی ها بعد از دو هفته تزریق می شود.این آنتی بادی ها ما را در مقابل ابتلا به ویروس هایی که برای ساخت واکسن استفاده شده اند محافظت می کند.

هر ساله واکسن آنفولانزا بر اساس تحقیقاتی که نشان می دهد در آن سال کدام سویه از ویروس ها بیشتر احتمال بیماری زایی دارند ساخته می شوند.

بیشتر واکسن های تولیدی چهار ظرفیتی هستند که در مقابل یک ویروس آنفولانزا تیپ A (H1N1) ، یک ویروس آنفولانزا تیپ A (H3N2) و دو 2 ویروس آنفولانزا تیپ B محفظت می کند.

نوع دیگری از وکسن،واکس های سه ظرفیتی هستند که در مقابل یک ویروس آنفولانزا تیپ A (H1N1) ، یک ویروس آنفولانزا تیپ A (H3N2) و دو یک ویروس آنفولانزا تیپ B محافظت می کند.

آنفولانزا چیست و اهمیت واکسن آنفولانزا زدن چیست؟

چند نوع واکسن وجود دارد؟

هیچ کدام برتری آنچنانی نسبت به دیگری ندارد و در قالب واکسن های سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی ساخته می شوند.

1- ویروس غیر فعال شده (Inactive Influenza Virus)IIV : از قسمتی از پروتئین های سطحی ویروس جهت ایجاد ایمنی استفاده می شود.

2- واکسن های نوترکیب RIV : ار قسمتی از ماده ژنتیکی ویروس که مسئول ساخت پروتئین های ویروس است استفاده می شود .

3- واکسن های حاوی ویروس زنده ضعیف شده LAIV  (Live Attenuated Influenza Virus): از ویروس های که خاصیت بیماری زایی آنها از بین برده شده است استفاده می شود.

البته همه این روش های تولید واکسن بسیار مفصل هستند و بعدا به تفصیل توضیح خواهند داده شد.

چه زمانی باید واکسن را دریافت کنیم؟

قبل از شیوع ویروس آنفولانزای فصلی در منطقه زندگی باید واکسن دریافت شود و باید به این نکته توجه داشت که دو هفته بعد از تزریق واکسن آنتی بادی لازم تولید می شود و ایمنی ایجاد می شود.

انجمن پیشگیری و از بیماری ها (CDC ) توصیه می کند که تا انتهای اکتبر واکسن تزریق شود. در صورتی که واکسن تا این زمان تزریق نشود، تزریق دیر تر آن در فصل آنفولانزا حتی تا ژانویه  و دیرتر توصیه می شود و می تواند مفید باشد. دریافت زودتر واکسن سبب می شود تا در فصل آنفولانزا سطح آنتی بادی پایین بیاید و ایمنی کاهش یابد.

در کودکان به دلیل اینکه دو ز از واکسن باید تزریق شوند، واکسیناسیون باید زود تر انجام شود،چون دو واکسن باید با چهار هفته فاصله تزریق شوند.

آیا نوع خاصی ازواکسن نسبت به بقیه واکسنها بیشتر توصیه می شود؟

خیر. برای سال 2020-2021 انجمن پیشگیری از بیماری ها توصیه کرد تا افراد 6 ماه به بالا هر نوع از واکسن را که با توجه به سن در دسترس است و با نظر پزشک دریافت کنند.

آنفولانزا چیست و اهمیت واکسن آنفولانزا زدن چیست؟

چه افرادی نباید واکسن دریافت کنند؟

با توجه به سن و بیماری ها  وحساسیت ها دو دسته نباید واکسن را در یافت کنند که شامل:

 • کودکان با سن کمتر از 6 ماه
 • افرادبا سابقه حساسیت به اجزای واکسن مانند ژلاتین و تخم مرغ(حسایت به تخم مرغ در حدی که قبلا دچار علائم تنفسی و راش پوستی و شوک شده باشد)، آنتی بادی ها و…

و بعضی افراد قبل از تزریق حتما باید با پزشک خود مشورت کنند:

 • افراد با سابقه حسایت به واکسن ها و شاید تخم مرغ
 • افراد با سابقه بیماری گیلن باره
 • در صورتی که حالتان مساعد نیست و یا بیماری دارید.

در صورت محدود بودن دسترسی به واکسن چه گروه هایی در اولویت هستند؟

 • کودکان بین 6 ماه تا 4 ساله
 • افراد 50 ساله به بالا
 • افراد با بیماری های ریوی و قلبی و عروقی،کلیوی،کبدی ، بیماری های اعصاب و روان،بیماری های متابولیک
 • افراد با سیستم ایمنی پایین که شامل افراد تحت درمان با داروهای ایمنو ساپرس و یا افادی با ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز
 • افراد در رنج سنی 6 ماه تا 18 ساله که با آسپرین تحت درمان هستند و در صورت ابتلا به آنفولانزا  ریسک سندروم ری هستند.
 • افرادی که پرستار کودان او افراد مسن هستند.
 • افرادی که در منزل تحت درمان و مراقبت هستند شامل کودکان زیر 5 سال و افراد بالای 50 سال و افرادی که بیماری آنفولانزا می تواند برای انها خطرناک باشد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.