5 نکته ای که باید در مورد حس بویایی و چشایی در زمان کووید 19 بدونید

حس بویایی و چشایی در کرونا

5 نکته ای که باید در مورد حس بویایی و چشایی در زمان کووید 19 بدونید

سوال اول:

از دست دادن حس بویایی و چشایی در بیماری کرونا چقدر شایع است؟

حدود 80% از بیمارانی که تست کووید مثبت داشته اند ، از دست دادن حس بویایی و چشایی را تجربه کرده اند. این درصد زمانی که از ابزار اندازه گیری بویایی استفاده شود افزایش می یابد. البته از دست دادن حس بویایی شایع تر است ولی چون بویایی برای حس چشایی نیاز است ، بیشتر بو و مزه با هم حس نمی شود.

سوال دوم:

چه اطلاعاتی در مورد بیماران کرونا که  این نشانه ها را دارند وجود دارد؟

یک مطالعه بر اساس داده های گزشته نگر نشان می دهد که افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و حس بویایی خود را از دست نداده اند ،بیماری سخت تری داشته اند و بیشتر احتمال بستری شدن و استفاده از دستگاه ونتیلاتور داشته اند. همچنین اطلاعاتی که ما داریم نشان می دهد درصد قابل توجهی از افرادی که به کرونا مبتلا شده اند ،از دست دادن حس بویایی اولین وشاید تنها نشانه بیماری باشد.این علائم ممکن است قبل از سایر علائم نظیر سرفه و تب بروز پیدا کنند.

سوال سوم:

ویروس کرونا چگونه سبب از دست رفتن حس بویایی و چشایی می شود؟

یک احتمال این است که علائمی شبیه احتقان و آبریزش سبب شوند تا بو ها نتوانند گیرنده ها را تحریک کنند و به اعصاب بویایی برسند. اما مخصوصا برای افرادی که این اختلال در آن ها ماندگارتر است، به نظر اتفاقی فراتر از این است. به نظر ویروس کرونا سبب ایجاد یک التهاب می شود که سبب آسیب به اعصاب بویایی می شود.

سلولهای عصبی بویایی، گیرنده ویروس را ندارند تا ویروس سبب عفونت این ویروس ها شود.  آزمایشات هم همین مطلب را تایید می کند. اما در قسمت اپیتلیوم بینی و قسمت بویایی، سلولهای نگه دارنده(پرستار) وجود دارند که مسئول مراقبت از سلول های عصبی و تنیم تعادل نمک ها د اطراف سلول عصبی جهت انتقال پیام هستند و گیرنده های ACE2 که گیرنده ویروس کرونا است را دارند. در ایجاد عفونت مصنوعی در آزمایشگاه مشاهده شد که سلول های پرستار آسیب می بینند و همچنین گیرنده ها و مژک های بویایی تقریبا از بین می روند.هنوز کاملا مشخص نیست که خود ویروس این اتفاق را سبب می شود یا سلول ایمنی خود بد سبب این تفاق می شود و تحقیقا همچنان ادامه دارد.

برای سلولهای چشایی هم به نظر اتفاق مشابهی می افتد. البته که ا بین رفتن حس بویایی خود سبب اختلال در حس چشایی می شود.

سوال چهارم:

آیا افرادی که فقط از دست دادن حس بویایی-چشایی را تجربه می کنند هم باید نگران بیماری باشند؟

هرچند که 25 درصد افرادی که مبتلا به کرونا هستند فقط این عارضه را تجربه می کنند و علائم دیگری ندارند، اما همین افراد هم حتما باید مراقبت های مربوط به این بیماری که بارها گفته شده را رعایت کنند. هم برای خود هم برای سایر افراد.

سوال پنجم:

آیا هنوز سوالی در مورد این اختلال بدون پاسخ مانده است؟

در مورد مدت زمانی که این اختلال ممکن است طول می کشد و مدت بهبودی چقدر است هنوز در حال بررسی موارد بیشتر بیماران می باشند تا به نتیجه ای معتبر و روش درمانی مناسب برسند.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.