ویتامین C و پوست

ویتامین C و پوست

ویتامین C و پوست: ویتامین ث در برابر آسیب های پوستی ناشی از تابش نور خورشید و استرس های اکسیداتیو محیطی به خوبی می تواند پوست را مراقبت کند و از پیری پوست و تضعیف ساختاری پوست و سرطا پوست، لک های پوستی و چروک ها جلو گیری کند  و هم چنین سبب ساخت کلاژن در پوست می شود.

 

اما ویتامین C به صورت موضعی هم می تواند استفاده بشود؟

آیا ویتامینC به صورت موضعی جذب می شود و موثر واقع می شود؟

یک فرم از ویتامین C که به صورت موضعی استفاده می شود و خالص ترین و قوی ترین فرم از ویتامین C است، L-Ascorbic  می باشد. نام این ماده را بر روی محصولات ویتامین C، به صورت خالص یا به صورت ترکیبات آب دوست و چربی دوست می توانید ببیند. ال آسکوربیک زمانی که روی پوست مالیده می شود به سرعت جدب می شود و از پوست خارج نم شودو تا 72 ساعت در پوست می ماند.

در صورتی که نیاز است تا ویتامین C را برای پوست فراهم کنید قطعا بهترین روش استفاده موضعی از این محصول است و از استفاده خراکی کارایی بیشتری دارد.

 

اما چه مقدار از ویتامین C  و محصولات آن را مجاز هستیم تا بر روی پوست استفاده کنیم؟

به خاطر اینکه ال اسکوربیک یک ترکیب ناپایدار است و آب دوست است، فرم های سرم بهتر از هر فرم دیگیری مانند تونر و کرم اثر گذار است، اما برحسب نوع پوست ممکن است شما از هر نوع فرورده ای از ویتامین C  استفاده کنید یا برای شما تجویز شود.

به خاطر خاصیت اسیدی ویتامین C و اینکه برای جذب بالا این محصولات را در PH پایین تهیه می کنند ، مقادیر زیاد و پیاپی نباید استفاده شود و نهایتا 1 تا 2 مرتبه در روز و هر بار چند قطره از سرم یا مقدار کم از کرم باید استفاده شود.

ویتامین ث و پوست

ویتامین C را کجا نباید استفاده کرد؟

ویتامین C بر روی پوست های تحریک شده ویا تازه سوخته نباید استفاده کرد. همچنین در استفاده همزمان با ترتینوئین و کرم های AHA نباید استفاده شود (به صورت جداگانه می توانند استفاده شوند) کرم های حاوی AHA خود اسیدی هستند و در استفاده همزمان با ویتامین C   هم سبب اسیدی تر شدن پوست و آسیب به پوست می شوند و هم با تغیر PH محیز جذب و چایداری ال اسکوربیک کم می شود.

 

بهترین زمان استفاده از محصولات ویتامین C چه زمانی است؟

بهترین زمان صبح و استفاده از آن روی پوست تمیز و شستشو داده شده است .اما به تنهایی نه! پون ممکن است حساسیت پوست به UV بیشتر شود حتما باید چند دقیقه بعد از استفاده از ویتامین C بر روی آن ضد آفتاب استفاده کرد.

استفاده از ویتامین C در شب نیازی نیست.چون استفاده از آن در روز یک مخزن مناسب از ویتامین C در پوست ایجاد می کند.

 

عوارض ؟

ویتامین C  به محض تماس با اکسیژن اکسید می شود و در نتیجه این اتفاق یون های هیدرونیوم تولید می شوند که سبب تحریک و قرمزی پوست می شوند. هم چنین تولید این محصولات در PH پایین (نزدیک به 3) جهت جذب بهتر و پایداری بیشترسبب تحریک بیشتر پوست می شود.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.